Metodická pomůcka byla vytvořena na základě usnesení mimořádného sněmu KA ČR z listopadu roku 2014 a opakovaných žádostí auditorů. Má napomoci auditorům při provádění auditu individuálních účetních závěrek menších účetních jednotek sestavených dle českých účetních předpisů (podnikatelských subjektů) dle mezinárodních standardů pro audit (dále jen ISA), ve znění aplikačních doložek, pokud byly KA ČR vydány, a dalších profesních a jiných předpisů platných v ČR. Pro jiné typy účetních jednotek, ověření konsolidovaných účetních závěrek či jiných auditorských zakázek není její použití dostačující. V těchto případech je zapotřebí použít jiné prameny informací a odborně zaměřené publikace k dané problematice.
Efektivní provedení auditu a vedení auditorského spisu tak, aby byly dodrženy zákonné a profesní požadavky, je u auditu menších účetních jednotek klíčovým faktorem úspěchu. Metodická pomůcka má usnadnit zejména orientaci v problematice ověřování dle ISA a tím napomoci tomu, aby auditor se svým spisem obstál ve všech situacích, kdy spis slouží k jeho ochraně a prokázání kvality jím vykonané práce. Z tohoto důvodu jsou forma i členění této metodické pomůcky v základních rysech odvozeny z aktuální podoby Kontrolního dotazníku Dozorčí komise KA ČR.
Cílem této metodické pomůcky nebylo rozšířit množství již existujících příruček a dalších publikací vydaných KA ČR či jinak dostupných na českém trhu, ale shromáždit a uceleně shrnout z nich to stěžejní pro práci auditora přehledně v jednom dokumentu tak, aby k danému bodu (okruhu otázek) byly uvedeny relevantní ilustrativní příklady dokumentace ve spisu auditora.
Naší snahou bylo zachovat metodickou pomůcku stručnou, a i přes velké množství údajů a odkazů, přehlednou a srozumitelnou. Nemůže proto pokrýt všechny možné situace, se kterými se auditor v praxi může setkat.
Příklady uvedené v metodické pomůcce jsou zaměřeny také na dokumentaci ve formě popisů situací, zjištění, úvah a závěrů auditora nebo ve formě memoranda či dopisu. Zejména u auditů menších jednotek je vhodnější pro dokumentaci mnohých oblastí ve spisu auditora využít popisné formy z důvodu větší srozumitelnosti, jednoznačnosti, vypovídací schopnosti takového popisu nad často používanou formou kontrolních dotazníků (checklistů). Mnohdy bývá vypovídací schopnost odpovědí uvedených v kontrolních dotaznících nižší a po několika letech není již částečně, či zcela zřejmé, co přesně bylo základem pro odpovědi v kontrolním dotazníku. Popisný způsob dokumentace proto umožňuje auditorovi (a nejen jemu) lepší orientaci ve spisech z předchozích let, podrobnější a rychlejší vybavení si zjišťovaných skutečností a vyvozených závěrů.
Jednotlivé body metodické pomůcky jsou formulovány otázkou se snahou o podporu vlastního úsudku auditora a je vytvořen dostatečný prostor pro jeho obhájení prostřednictvím dokumentace ve spisu. Právě používání profesního úsudku auditora v jednotlivých krocích provádění auditorské zakázky a vyvozování závěrů je základním východiskem u auditů menších účetních jednotek, což však klade na auditora menších účetních jednotek nárok na velký rozsah zkušeností v provádění auditorských zakázek.
Výbor pro SME/SMP bude provádět pravidelnou aktualizaci této pomůcky, když dojde ke změnám ISA a příslušných předpisů, bude doplňovat odkazy na nově uveřejněné články či publikace a nové příklady z praxe. Uvítáme i případné připomínky a návrhy k doplnění.
Věříme, že se tato metodická pomůcka stane vítaným pomocníkem a nástrojem při auditech menších účetních jednotek a vhodným doplňkem k již vydaným příručkám, podkladům ze seminářů a publikacím.
Je rovněž k dispozici ve formátu dokumentu Excel, který je očištěn o komentáře a odkazy na další zdroje, aby bylo usnadněno její používání buď jako indexu pro kontrolu úplnosti spisu či jako základ auditorských postupů a programů.
Dokument - jak pracovat s metodickou pomůckou - obsahuje základní informační zdroje a seznam zkratek).
Výbor SME/SMP - kolektiv autorů:
Ing. Jaroslav Dubský
Ing. Jiří Smělý
Ing. Ivan Brož
Ing. David Ficbauer, Ph.D.
Ing. Miluše Korbelová
Ing. Jana Moučková
Ing. Pavel Halamíček, Ph.D.
Ing. Jana Kocurková
Ing. Jana Tesková
Odborná asistence a spolupráce: doc. Ing. Vladimír Králíček, CSc.